Pozycjonowanie stron www – 4 sposoby na poprawienie pozycji strony w Google – cz. 1

Pozycjonowanie stron www to działanie, którego celem jest uzyskanie jak najwyższych pozycji w wyszukiwarce Google. Poprawa widoczności w wyszukiwarce pozwala dotrzeć do dużej grupy odbiorców, co oczywiście pozytywnie wpływa zarówno na wizerunek firmy, jak i na jej finanse – wszystko to jest oczywiste. Jednak, pozycjonowanie stron www nie jest tak łatwe… niejednokrotnie zdarza się, że pomimo wielu wysiłków pozycje strony nie chcą ulec poprawie – przyczyny mogą być różne. Poniżej przedstawiam kilka sposobów na poprawienie widoczności – być może pominąłeś któryś z nich?

Optymalizacja strony internetowej

Optymalizacja strony internetowej to szereg działań, których celem jest dostosowanie strony do wymogów i zaleceń wyszukiwarki Google. Dzięki optymalizacji, zawartość witryny jest lepiej rozumiana przez roboty Google, co w konsekwencji prowadzi do zwiększonej widoczności strony i jej coraz wyższych pozycjach w wyszukiwarce. Optymalizacja może dotyczyć zarówno budowy strony, jak i treści, które się na niej znajdują. Dzięki wdrożeniu optymalizacji, pozycjonowanie stron internetowych jest znacznie efektywniejsze.

  • Poprawność kodu HTML – jeżeli kod strony będzie stworzony nieprawidłowo, a więc niezgodnie ze standardami W3C, roboty Google mogą mieć problem z odczytaniem i przeanalizowaniem strony, co oczywiście odbije się na niższych pozycjach w wyszukiwarce. Poprawność kodu możesz sprawdzić TUTAJ.
  • Poprawność kodu CSS – jest on odpowiedzialny prawidłowe wyświetlanie strony w przeglądarkach internetowych, decyduje o wyglądzie strony i wpływa na szybkość wgrywania zawartości plików. Dlatego, warto sprawdzić poprawność kodu. Można to zrobić TUTAJ.
  • Szybkość ładowania strony – ważny element, który znacząco wpływa na pozycję strony w wyszukiwarce. Jeżeli zajmujesz się pozycjonowaniem strony internetowej, koniecznie powinieneś sprawdzić narzędzia do analizy szybkości (zachęcamy do zapoznania się artykułem Najlepsze narzędzia do testowania prędkości witryny). Jednym z najbardziej znanych narzędzi jest PageSpeed Insights.
  • Wyświetlanie strony na urządzeniach mobilnych  - jak wynika ze statystyk, na świecie jest ponad 3,5 miliarda użytkowników Internetu mobilnego. Każdego dnia korzystamy z Internetu za pośrednictwem urządzeń mobilnych niemal 4 godziny! Nic więc dziwnego, że wyszukiwarka Google docenia strony, które bez problemów wyświetlają się na urządzeniach mobilnych. Informacje i  wskazówki Google dotyczące tworzenia strony na różne urządzenia znajdują się TU.
  • Stosunek treści do kodu -  im większy, tym lepiej. Stosunek ten może sprawdzić wykorzystując narzędzia, np. Seoptimer.
  • Optymalizacja tagów title i meta description – oba te elementy są widoczne w wynikach organicznych, dlatego warto o nie zadbać. Długość title nie powinna przekraczać 65 znaków, natomiast opis meta – 16 znaków. W treści warto zamieścić call to action, czyli wezwanie do akcji. W tytule powinno znaleźć się słowo kluczowe, jednak należy wystrzegać się wpisywania słów kluczowych po przecinkach.

Uwaga! Opisy stron, podobnie jak tytuły, powinny być zawsze unikalne!

  • Nagłówki h1-h6 – nagłówki opisują zawartość każdej z podstron strony internetowej. Trzeba pamiętać, aby używać ich zgodnie z przeznaczeniem. Nagłówek H1 jest najważniejszy i powinien być użyty wyłącznie raz na jednej podstronie. W nagłówkach powinny znaleźć się interesujące nas słowa kluczowe. To na pewno pomoże, a pozycjonowanie strony internetowej będzie skuteczniejsze.
  • Grafiki – optymalizacja obrazów, to przede wszystkim odpowiednie nazwaniegrafik, dbałość o właściwą wielkość i wymiary, a także o opis atrybutu ALT. Jeżeli jest to możliwe, warto zastosować kompresję obrazów.
  • Wewnętrzne linkowanie – naturalne linkowanie wewnętrzne jest ważne ponieważ łączy treści i pomaga robotom Google zrozumieć strukturę strony; Googlebot indeksuje stronę zarówno dzięki linkom zewnętrznym, jak i linkom wewnętrznym.

Uwaga! Warto stosować głębokie linkowanie, a więc kierowanie do różnych treści na stronie, a nie tylko do strony głównej. Dzięki temu wzmocnią się wszystkie podstrony serwisu.

Zapraszamy do części 2 artykułu, w którym przedstawimy kolejne sposoby na poprawienie widoczności strony w wyszukiwarce Google, m.in. poruszymy kwestie algorytmów Google, linkowania zewnętrznego, a także przyjrzymy się narzędziu Google Analitytics.