Pozycjonowanie strony a szybkość jej ładowania cz. 1

Szybkość ładowania strony można sprawdzić za pomocą wielu narzędzi, w większości są one zupełnie darmowe. Wskażą nam one nie tylko szybkość ładowania się strony, ale również rozwiązania problemów

Czas ładowania strony jest jednym z czynników rankingowych Google. Został on zgłoszony już w 2010 roku (zobacz TU), ale czy na pewno jest ważny i czy na pewno ma wpływ na pozycjonowanie? Zdania na ten temat wśród specjalistów zajmujących się pozycjonowaniem stron internetowych są podzielone: jedni uważają, że szybkość ładowania strony to faktycznie bardzo ważny czynnik, inni są zdania, że szybkość ładowania strony poprawia wyłącznie  interesy samego Google – im efektywniej działają strony i boty, tym lepiej i taniej.  Nie chce rozstrzygać tego sportu w tym artykule, a przedstawić sposoby na przyspieszenie czasu ładowania strony, dla tych, którzy chcą, aby ich strona była po prostu bardziej przyjazna dla Klientów.

Pozycjonowanie strony www a szybkość jej ładowania – co wiemy na pewno?

Na pewno wiemy, że wolno ładujące się strony są po prostu denerwujące i frustrują użytkowników wyszukiwarki Google, a więc naszych potencjalnych Klientów. Wystarczy odpowiedzieć sobie szczerze na pytanie: czy został byś na stronie, która ładuje się bardzo wolno? Większość z nas woli powrócić do listy wyników wyszukiwarki i wejść w kolejny link – link do konkurencyjnej trony, która działa znacznie szybciej. Jest to szczególnie istotne w kontekście użytkowników wykorzystujących urządzenia mobilne, których liczba wciąż rośnie! Globalny udział urządzeń przenośnych wynosi blisko 53%.

Pozycjonowanie stron internetowych to ciągłe sprawdzanie danych o pozycjonowanych witrynach i ich analizowanie. Można ignorować szybkość ładowania strony, ale jeżeli  współczynnik odrzuceń zacznie drastycznie spadać, pomimo iż naprawdę wiele innych czynników na stronie jest dopracowanych niemal perfekcyjnie, powinieneś zastanowić się, czy czas ładowania strony nie odgrywa tu zasadniczej roli.

Pozycjonowanie strony – szybkość – UX

Pozycjonowanie strony jest mocno związane z użytecznością strony dla klienta i z jego indywidualnymi odczuciami (UX). Pozycjonowanie strony www nie opiera się już wyłącznie na zadowoleniu robotów Googla – te czasy już minęły. Algorytmy Google dbają dziś przede wszystkim o zadowolenie użytkownika, zatem w pozycjonowaniu stron nie można o tym zapomnieć.

Strona powinna m.in:

 • prezentować ciekawą dla użytkownika treść,
 • wywoływać zainteresowanie,
 • mieć jasną, czytelną i wygodną nawigację,
 • ładować treści w czasie do 5 sekund.

Dzięki temu jest szansa, że użytkownik, a zatem nasz potencjalny Klient, nie tylko spędzi na stronie odpowiednią ilość czasu, ale również:

 • zrealizuje zakupy, zdecyduje się na skorzystanie z oferowanych usług,
 • wykona większą ilość interakcji z ze stroną, co ma wpływ na współczynnik konwersji,
 • zainteresuje się treściami zawartymi w serwisie, być może podzieli się nimi wykorzystując media społecznościowe,
 • zostawi komentarz, zachęcając innych do dyskusji,
 • skontaktuje się poprzez formularz kontaktowy, itd…

Jak sprawdzić szybkość ładowania trony?

Szybkość ładowania strony można sprawdzić za pomocą wielu narzędzi, w większości są one zupełnie darmowe. Wskażą nam one nie tylko szybkość ładowania się strony, ale również rozwiązania problemów, które mogą powodować taki właśnie stan rzeczy. Do najpopularniejszych narzędzi możemy zaliczyć:

 1. Google Page Speed Insights
 2. Pingdom
 3. GTMetrix
 4. Web Page Test
 5. Website optimization

Oprócz nich można skorzystać jeszcze np. z Monitis, UpTrends Website Speed Test czy też DotCom Monitor.jeżeli chcesz wiedzieć więcej na temat poszczególnych programów badających szybkość ładowania strony, zapraszamy do zapoznania się z artykułem Pozycjonowanie strony internetowej - 5 narzędzi do testowania  prędkości strony

Chcesz wiedzieć, co wpływa na czas ładowania strony? Przejdź do 2 części artykułu!