Skuteczne pozycjonowanie stron www – czynniki rankingowe istotne obecnie – cz. 2

Skuteczne pozycjonowanie stron www - czynniki rankingowe istotne obecnie – cz. 2

W poprzedniej części artykułu omówione zostały dwa ważne czynniki w pozycjonowaniu strony: treść oraz linkowanie. Dziś zajmiemy się trzema kolejnymi: doświadczeniami użytkownika na stronie, czynnikami technicznymi i optymalizacją strony. Przypominam, że są to jedynie wybrane czynniki wspomagające pozycjonowanie strony – wszystkich sugerowanych przez Google jest ponad 200 (pisaliśmy o tym TU)

Doświadczenie użytkownika i czynniki techniczne

W skrajnych przypadkach doświadczenia użytkownika mogą być dobre (użytkownik pozostaje na stronie, dokonuje zakupu, korzysta z kontaktu) lub złe (użytkownik natychmiast rezygnuje z przeglądania strony).  Jeżeli mamy do czynienia z pierwszym przypadkiem – to świetnie! Natomiast, jeżeli użytkownicy opuszczają Twoją stronę zbyt szybko, tzn., że koniecznie należy coś poprawić. Co może być nie tak?

Doświadczenie użytkownika i czynniki techniczne

Po pierwsze, ogólny wygląd strony i nawigacja. Być może Twoja strona nie spełnia obecnych standardów i przypomina wizytówkę sprzed lat? Może użytkownik nie może znaleźć na stronie produktów i usług, na które strona jest pozycjonowana? A może nie jest w stanie odnaleźć adresu, telefonu lub innych ważnych danych? Nawigacja na stronie i jej intuicyjność są naprawdę niezwykle ważne!

Pamiętaj – użytkownik nie będzie marnował czasu na znalezienie niezbędnych informacji. Jeżeli nie znajdzie ich szybko na Twojej stronie, zmieni ją na stronę konkurencji! Po drugie, strona może działać zbyt wolno.

Jeżeli strona wolno się ładuje, użytkownicy rezygnują, ponieważ brak im cierpliwości – to jak najbardziej zrozumiałe.Warto sprawdzić jak szybko ładuje się Twoja strona. Możesz to zrobić używając różnych narzędzi, np.:

Funkcje tych narzędzi dokładnie opisaliśmy w artykule: Pozycjonowanie strony internetowej – 5 narzędzi do testowania  prędkości strony – zachęcamy do zapoznania się. Niekiedy nie trzeba wiele, aby zwiększyć szybkość ładowania się strony, a tym samym poprawić pozycjonowanie strony www.

Po trzecie, angażuj użytkowników. Zamieszczaj na stronie dobrej jakości teksty, zachęcaj do dzielenia się nimi na portalach społecznościach, sugeruj inne artykuły – bądź po prostu pomocny! Po czwarte, nie zapominaj o responsywności strony. Mobilny Internet jest dziś powszechny. To oznacza, że posiadając odpowiednie urządzenie: tablet, smartfon, można korzystać z dobrodziejstwa internetu. Twoja strona powinna zatem być responsywna – dopasowana do przeglądania jej w urządzeniach mobilnych. TUTAJ możesz naleźć poradnik Google, dotyczący wybory konfiguracji witryny mobilnej.

Optymalizacja strony

Nie wszystko co działa na pozycjonowanie strony musi być widoczne. Niektóre rzeczy dzieją się za kulisami. Tak właśnie jest z optymalizacją strony. Co warto zrobić?

Zoptymalizować tagi tytułów i opisów – tak, aby wyglądały bardziej atrakcyjnie i zawierały słowa kluczowe,

Zoptymalizować grafiki  – tak, aby były dostępne zarówno dla ludzi, jak i w pełni czytelne dla robotów Google,

Linkuj wewnętrznie – to wzmocni zaangażowanie użytkowników na stronie, a także jeden z ważnych czynników rankingowych mający wpływ na pozycje w SERPACH najlepszych podstron w serwisie.